Kort tenisowy

Skoro umiemy już liczyć – możemy wejść na kort tenisowy.

Wymiary kortu tenisowego to spadek po majorze Wingfieldzie. Z przeliczeń yardów, stóp i cali wychodzi, że kort tenisowy ma 23,77 m długości oraz 8,23 (gra pojedyncza) lub 10,97 m (deble i mikst) szerokości. Kort tenisowy ograniczony jest 5-centymetrowymi liniami, należącymi do boiska. Jeśli więc piłka uderzona przez rywala trafi w linię po naszej stronie, nie róbmy mu awantury – punkt dla niego. W poprzek kortu tenisowego wisi siatka, której wysokość zmienia się od 91,5 cm na środku kortu do 1,06 m przy słupku oddalonym od linii bocznych o 91,5 cm.

Pora wziąć do ręki rakietę i zaserwować, ale najpierw warto dowiedzieć się, czym będziemy grali. Rakieta tenisowa to rama i naciąg, który musi być jednakowy we wszystkich miejscach. Całkowita długość rakiety tenisowej (rama wraz z uchwytem) nie może przekraczać 73,66 cm, zaś szerokość – 31,75 cm.

Parametry piłki: średnica od 6,35 do 6,67 cm, waga od 56,7 do 58,5 g. Piłka tenisowa puszczona z wysokości 2,54 m musi odbić się od betonowego podłoża na nie mniej niż 134,62 i nie więcej niż 147,32 cm.

W telewizji wygląda to dość banalnie, ale serwis jest chyba najtrudniejszym i najważniejszym uderzeniem w tenisie ziemnym. Nie dość, że trzeba zrobić to mocno, aby nie ułatwiać zadania rywalowi, to na dodatek celnie. Nie można jednak serwować gdzie popadnie. Pole serwisowe to prostokąt o wymiarach 6,40 na 4,12 m. Linia ograniczająca pole serwisowe należy do tego pola, podobnie jak linie końcowe i boczne należą do kortu, czyli piłka trafiająca w linię jest zawsze dobra. Serwujący ma dwie próby na rozpoczęcie gry o dany punkt.

Serwuje się po przekątnej – najpierw z prawej strony podającego, potem z lewej i tak na zmianę aż do wygrania lub przegrania gema, stojąc przed linią kortu.

 

Rodzaje kortów tenisowych (nawierzchnie kortów):

Najpopularniejszym typem kortów są korty ziemne, nawierzchnią takich kortów jest tzw. mączka ceglana – warstwy (od góry): 1 cm mączki ceglanej, 4 cm mieszanki mineralnej, 10 cm żużlu o średnicy 5 – 30 mm, 15 cm grubego żużlu lub tłucznia o średnicy 5-10 cm.

Inne rodzaje nawierzchni kortów tenisowych to: korty trawiaste – trawa naturalna lub sztuczna, korty betonowe bądź asfaltowe – popularne zwłaszcza w USA, stosowane także na niektórych osiedlowych kortach tenisowych w Polsce, uważane za mniej zdrowe dla stawów niż korty ziemne/mączka ceglana, oraz korty w hali – gdzie stosowane są różne nawierzchnie halowe np. Deco Turf.

 

Wymiary kortu:

Gra pojedyncza:

– długość 2377 cm

– szerokość 823 cm

 

Gra podwójna:

– długość 2377 cm

– szerokość 1097 cm

 

Pozostałe wymiary kortu:

– wysokość słupków podtrzymujących siatkę: 106 cm

– długość pola serwisowego: 640 cm

– szerokość pola serwisowego: 412 cm

– szerokość linii: 5 centymetrów

– odległość słupków od linii bocznych: 91,5 cm

– wybieg za liniami głównymi (minimum): 640 cm

– wybieg za liniami bocznymi: 365 cm

Tennis-Court