SZKOLENIE SPORTOWE

 

Wczesne programy sportowe/zawodnicze

szkolenie_dla_dzieci_matchpoint

 

Poziom czerwony

poziom czerwony

 

Poziom czerwony gwarantuje dalszy rozwój sprawności ogólnej oraz kolejnych umiejętności; taktycznych („gonienie” przeciwnika), oraz technicznych (prawidłowe chwyty oraz początki przyszłych „pełnych” uderzeń).

Zalecane w tygodniu: 3 razy po 120 min. zajęć w grupie. W trakcie zajęć realizowana jest odrębna sesja ćwiczeń (30-40min.) z zakresu szybkości, zwinności i koordynacji, w formie specjalistycznej. Pierwsze doświadczenia meczowe: sparingi, turnieje.

 

 

Poziom pomarańczowy

poziom_zolty

 

Poziom pomarańczowy to kontynuacja rozwoju sprawności ogólnej, zwłaszcza szybkości i zwinności. Młodzi tenisiści stosują rożnorodne sposoby rozegrania akcji we wszystkich 5 sytuacjach meczowych ***, a ich gra już przypomina „dorosły” tenis.

Zalecane w tygodniu: 3 razy po 120 min. zajęć na korcie (w grupie) oraz  1 raz w tygodniu 60 min. zajęcia ogólnorozwojowe. Starty w turniejach (8-10 w sezonie) oraz sparingi (8-10)

 

Poziom zielony

poziom_zielony

Poziom zielony to dalszy rozwój sprawności ogólnej i podstawowych umiejętności technicznych; utrwalanie prawidłowej techniki, praca nad bardziej zaawansowanymi uderzeniami oraz wszechstronnym stylem gry. Zawodnicy potrafią zastosować wszystkie podstawowe rozwiązania taktyczne**** w poszczególnych sytuacjach meczowych.

Zalecane w tygodniu: 3 razy po 120min. na korcie (w grupie), dodatkowo 1 lub 2 treningi  w  tyg. indywidualne po 60 min. (na korcie z trenerem), oraz dwa treningi ogólnorozwojowe. Starty w turniejach (10-15 w sezonie), oraz sparingi  (10-15)

 

Poziom poziom żółty , ostatni

poziom_ostatni

 

Po przejściu wcześniejszych poziomów zawodnik jest gotowy do treningu i rywalizacji żółtą piłką na korcie o pełnych wymiarach.

Zalecane w tygodniu:  4-5 razy w tygodniu po 20 min. na korcie (w grupie), dodatkowo 1 lub 2 treningi indywidualne z trenerem po 60 lub 120 min., 3 treningi ogólnorozwojowe po 60 min. Dokładna ilość treningów indywidualnych, startów w turniejach i sparingów ustalana jest  już docelowo w kontekście każdego zawodnika oddzielnie w zależności od jego rozwoju  biologicznego i psycho-motorycznego, nie mniej jednak niż na poprzednich poziomach.

 

* Generalne zalecenie: głowa rakiety swobodnie trzymanej w dłoni powinna byś oddalona od ziemi o ok. 5 cm.
** Generalne zalecenie: wszyscy uczestnicy każdych zawodów powinni rozegrać tę samą liczbę spotkań, możliwie na swoim poziomie.
*** Sytuacje meczowe: serwis, return, atak z dojściem do siatki, obrona gdy przeciwnik atakuje z dojściem do siatki, obaj zawodnicy grają z głębi kortu, z linii końcowej.
**** Rozwiązania taktyczne: utrzymanie piłki w grze, zmuszanie przeciwnika do biegania, wykorzystanie swoich silnych stron, tuszowanie słabych, zmuszanie przeciwnika do błędu poprzez wykorzystanie jego słabszych stron.